Safari wrakowo - rafowe

Wraki  od zawsze przyciągały nurków. Ich tajemniczość, a czasami niewyjaśnione historie sprawiaja, że nierzadko nurkowaniu na wraku towarzyszy mistycyzm, którego pozbawione są nurkowania na rafach. Miłośnicy fauny i flory także nie będą rozczarowani, gdyż wraki to nierzadko sztuczne schronienie dla wielu gatunków ryb i korali. Wszystko powyższe oraz nasza niepohamowana pasja do nurkowania prowadzi nas na kolejne już  safari wrakowo-rafowe po Morzu Czerwonym.

wrak egipt safari 

giannis nurkowaniesafari 1safari 8

Safari to, jest adresowane przede wszystkim do pasjonatów nurkowań wrakowych, chociaż nie brakuje na na tej trasie wspaniałych raf koralowych. Częstymi towarzyszami nurkowań są barakudy, rogatnice, żółwie czy delfiny.

Rarytasem na tej trasie są również nurkowania nocne, podczas których zobaczymy liczne liliowce, piórówki, raki pustelniki i wężowidła. Plan rejsu obejmuje nurkowania na najsłynniejszych wrakach północnej części Morza Czerwonego: Salem Expres, Thistlegorm czy na wrakach "Stalowej rafy"- Abu Nuhas: Carnatic, Gianis D, Chrisoula i Kimon M.


TYM RAZEM PRZYGOTOWALIŚMY PROGRAM DLA NURKÓW REKREACYJNYCH ORAZ TECHNICZNYCH


carnaticCarnatic

Wrak pocztowo-pasażerskiego statku, który wpłynął w roku 1869 na, nieoznaczoną jeszcze wtedy na mapach morskich, rafę jest najstarszym i najbardziej malowniczym wrakiem leżącym na Abu Nuhas. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały i tylko stalowe ramy - dziś porośnięte grubą warstwą miękkich korali - wytrzymały 135 lat w morzu. Wrak oferuje wspaniałe motywy fotograficzne, a nurkowanie w kadłubie przypomina spacer pod arkadami. (Carnatic - dł.: 89m, szer.: 13m, głębokość: 19-28 m).


thislegormThistlegorm

To ogromny, brytyjski statek transportowy, który został zbudowany w 1940 roku. Łódź ta przewoziła amunicję, miny przeciwczołgowe, motocykle, ciężarówki, części zamienne, opony i leki dla odziałów brytyjskich w Afryce Północnej. Leży na głębokości 16-33 metrów, a zarówno statek jak i jego ładunek są bardzo dobrze zachowane. Prócz podziwiania statku w tak zadziwiająco dobrym stanie, można także spotkać mnóstwo istot żyjących w morzu.

 


Giannis DGhiannis D.

Spoczywa nieopodal wraku Carnatic, to najmłodszy z wraków "stalowej rafy". Wszedł na rafę w kwietniu 1983 roku, następnie w ciągu dwóch tygodni złamał się w połowie i zatonął. Należy on bez wątpienia do najciekawszych wraków Morza Czerwonego. Świetnie zachowana część rufowa umożliwia penetrację ładowni, maszynowni i nadbudówek, a prowadzące we wszystkich kierunkach schody i drabinki stwarzają niepowtarzalny klimat.


chrisulaChrisoula K.

Trzeci wrak, na którym nurkujemy w tym rejonie. Do kolizji z rafą doszło w sierpniu 1981 roku podczas rejsu do arabskiego portu Jeddah, z frachtem terakoty podłogowej, która nadal znajduje się w ładowniach statku. Zwiedzamy: maszynownię, warsztat, kuchnię oraz oglądamy świetnie zachowane dźwigi przeładunkowe. (Chrisoula K - dł.: 101m, szer.: 14m, głębokość: 2-24 m).KimonKimon M.

to najgłębszy, możliwy do eksploracji wrak cmentarzyska Abu Nuhas. Leżący na 32 metrach niemiecki transportowiec Kimon M przewoził ładunek soczewicy. W grudniu 1978 roku uderzył w północnowschodnią część rafy i zatonął. Na szczęście w wyniku katastrofy nie zginął żaden członek załogi – zaraz po wypadku zostali oni uratowani przez pobliski transportowiec, który odebrał sygnał SOS. (Kimon M - dł.: 120m, szer.: 15,8m, głębokość max: 32 m). 


UlissesUlisses

Odbywał podróż z Londynu do Penang pod dowództwem kapitana Arthura Bremner, w czasie której uderzył w rafę po wschodniej stronie wyspy Small Gubal 16 sierpnia 1887. Przewoził ładunki mieszane, z których wiele zostało ręcznie rozładowane przez załogę z HMS Falcon, który przyszedł mu na pomoc. Po bohaterskiej walce ostatecznie osunął się pod fale gdzieś między 20 sierpnia i 6 września 1887, zatonął 18 lat po Carnatic.

 


* program może ulec zmianie z powodu warunków pogodowych lub innych przyczyn nie leżących po stronie organizatora


Opis naszej łodzi:

Deep Dark to wysokiej klasy, kameralna łódź typu safari przystosowana do wygodnego pomieszczenia 10 nurków. To jedyna taka łódź w Egipcie, swoim wyglądem odbiegająca od typowych egipskich łodzi safari. Zaprojektowana przez znanego inżyniera, nurka z brytyjsko - włoskim pochodzeniem urzeknie każdego, kto choć raz wejdzie na jej pokład. 

Infrastruktura socjalna:

Łódź oferuje 5 klimatyzowanych kabin, każda z własną łazienką. Do dyspozycji gości jest pokład słoneczny, klimatyzowany salon wyposażony w sprzęt audio oraz dwie łazienki na pokładzie nurkowym.

Deep Dark salon

Deep Dark kojeDeep Dark lazienkaDeep Dark lodz


Koszty: 
740 Euro + Przelot

Bilet WAW-HGR-WAW orientacyjna cena biletu wynosi: 1499 PLN

Termin: 4 - 11 sierpnia 2016 

Cena safari obejmuje:

- transfer lotnisko - łódz - lotnisko 
- 7 noclegów na łodzi 
- trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski. W pierwszym dniu posiłki zaczynają sie kolacją, a w ostatnim dniu kończą się śniadaniem. 
- opieka instruktora Divemanii
- butle 11 l (oraz ich napełnianie), 
- balast (bez tasm lub kieszeni balastowych) 
- napoje: kawa, herbata, napoje gazowane 
- 2 ~ 3 nurkowania pierwszego dnia, 
- 3 ~ 4 nurkowania w dniach 2-5, 
- ubezpieczenie KL, NNW 

Cena nie obejmuje:

- wizy egipskiej - 25 USD
- napiwku dla załogi - 50 EUR 
- dodatkowych posiłków poza łodzia
- pozostałego sprzetu nurkowego (butla 15L dopłata 35 EUR)

- opłaty parkowej (Ras Mohammed) 5 EUR
- wypożyczenia dodatkowego sprzętu nurkowego

Dodatkowo płatne:

- butla 15 l  - 4 EUR/ dzień
- twinset - 10 EUR / dzień

- stage 11 l - 6 EUR / dzień
- EAN50 - 3,5 EUR/ napełnienie
- Tlen - 0,004 EUR/litr
- Hel - 0,06 EUR / litr


Zapisy: www.divemania.pl/safari-zapisy

Pytania?

honorata@divemania.pl
660 49 00 10

Najbliższe wyjazdy zagraniczne:

Jesienny Dahab na wydłużony weekend!

Begin: 2019-11-02, 08:00
Lokalizacja: Dahab, Egipt
Opłaty: PLN 3200

Cenoty i Rekiny - Meksyk

Begin: 2019-11-20, 08:00
Lokalizacja: Meksyk
Opłaty: PLN 6500

Najbliższe wyjazdy weekendowe:

Kamieniołom Hemmor - perła północnych Niemiec

Begin: 2019-10-24, 18:00
Lokalizacja: Hemmor, Germany
Opłaty: PLN 860

Centrum Nurkowe Divemania

Jagny 16 A 
 
02-406 Warszawa 
 
tel.: +48660490010 
 

 

czynne: wtorek - piątek 12:00-19:00

NIP: 951-229-63-91

Email: sklep@divemania.pl
www: www.divemania.pl

Zapisz sie do naszego newslettera

informacje o wyjazdach i kursach