Dla kogo przeznaczony jest kurs PADI Freediver?

 

Dla ludzi o czasem bardzo różnych potrzebach. Po pierwsze dla każdego, kto lubi wodę i lubi w niej przebywać w ciszy i zgodzie z otaczającym światem, w szczególności bez hałaśliwych bąbelków wydobywających się z automatu oddechowego. Dla tych, którzy chcą oderwać się od świata zewnętrznego i zatopić się w sobie, doznać obezwładniającego uczucia totalnego rozluźnienia. Dla nurków sprzętowych, którzy od czasu do czasu (a może i na stałe) chcą zanurzyć się „na lekko” bez ciężkiej butli ze sprężonym powietrzem i całej reszty ograniczającego swobodę ruchów wyposażenia. Ale również dla ludzi, którzy lubią walkę, potrzebują nowych wyzwań, chcą przełamywać bariery i przesuwać własne granice.

Kto może wziąć udział w kursie PADI Freediver?

Jedyne wymagania to dobry stan zdrowia, ukończone 15 lat (w przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest zgoda rodziców) i podstawowa umiejętność pływania. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w zakresie nurkowania na zatrzymanym oddechu czy snorkelingu ani nurkowania sprzętowego.

FD Bnr 600x315 notextJak wygląda kurs PADI Freediver?

Kurs PADI Freediver obejmuje trzy główne elementy:

1. Wiedzę teoretyczną
2. Zajęcia basenowe
3. Zajęcia na wodach otwartych

Przy czym:

1. Wiedzę teoretyczną o freedivingu kursanci zdobywają w oparciu o PADI Freediver Touch™ (interaktywna aplikacja na urządzenia mobilne umożliwiająca naukę we własnym tempie) i wykłady prowadzone przez instruktora. Kurs PADI Freediver obejmuje 5 spotkań na teorię z instruktorem. Każde z nich zajmuje około 90 minut. Zajęcia teoretyczne odbywają się w godzinach 18:00-20:00.

2. Zajęcia basenowe poświęcone są technikom wstrzymywania oddechu w tym wstrzymywaniem oddechu na czas (tzw. statyka) i pływaniem na wstrzymanym oddechu na odległość (tzw. dynamika). Ponadto ćwiczone będą procedury bezpieczeństwa w nurkowaniu na basenie. Celem zaliczeniowym jest statyczne wstrzymanie oddechu przynajmniej na 90 sekund oraz pokonanie w poziomie odległości przynajmniej 25 metrów. Zajęcia basenowe odbywają się w godzinach wieczornych, bezpośrednio po zakończeniu wykładów. Kurs PADI Freediver obejmuje cztery 60 minutowe spotkania na basenie.

3. Zajęcia na wodach otwartych, a w ramach nich nurkowanie na głębokość w kategorii Free Immersion (poprzez podciąganie się rękami po linie) i w stałym balaście (przy pomocy płetw) oraz ćwiczenia procedur bezpieczeństwa. Cel zaliczeniowy to nurkowanie w stałym balaście na głębokość 10 metrów. Te zajęcia obejmują 4 sesje nurkowe i odbywać będą się w ustalony z kursantami weekend na krakowskim Zakrzówku.

Program kursu PADI Freediver

W ramach zajęć opisanych w poprzednim punkcie realizowany jest program kursu PADI Freediver obejmujący:

Teoria:

• Podstawowe informacje o freedivingu
• Fizyka nurkowa
• Podstawy fizjologii freedivingu
• Sprzęt używany we freedivingu
• Zasady bezpieczeństwa we freedivingu

Zajęcia w wodzie:

• Prawidłowy breathup (oddychanie przed nurkowaniem) i Recovery Breathing (oddychanie po wynurzeniu)
• Statyczne wstrzymanie oddechu (statyka)
• Pływanie na odległość stylem nożycowym w płetwach (dynamika)
• Nurkowanie na głębokość w kategorii Free Immersion
• Nurkowanie na głębokość w stałym balaście
• Procedury bezpieczeństwa w statyce, dynamice i w nurkowaniu na głębokość

 ALB8550 ALB8570Jaki sprzęt będzie niezbędny na kurs?

Na kursie PADI Freediver będziesz używał płetw, maski, fajki oraz skafandra mokrego i obciążenia. Potrzebna będzie również karimata do ćwiczeń oddechowych. Najlepiej byłoby mieć sprzęt dedykowany do freedivingu ale na tym etapie wystarczające będą zwykłe płetwy kaloszowe (jednak nie mogą to być płetwy paskowe przeznaczone do butów nurkowych), zwykła maska nurkowa (na basenie lepsze będą okularki pływackie) oraz fajka (jednak fajka musi być sztywna, nie rozprostowująca się), zwykły skafander o grubości 5-6 mm i zwykłe obciążenie na pasie (choć zdecydowanie lepiej byłoby gdyby był to pas elastyczny tj. gumowy lub silikonowy, a nie parciany). Do pływania w basenie przydać może się również (choć nie jest niezbędna) cienka pianka o grubości 1-2 mm.

Na czas trwania kursu ww. sprzęt będziesz mógł wypożyczyć od instruktora lub Centrum Nurkowego Divemania.

Przystępując do udziału w kursach na wyższe stopnie (PADI Advanced Freediver i PADI Master Freediver) powinieneś zaopatrzyć się we własny sprzęt przeznaczony do freedivingu.

Jak rozpocząć kurs nurkowania?

Jeżeli znalazłeś i czytasz naszą stronę, to świadczy o tym, że masz to, co najbardziej potrzebne, czyli chęć do nurkowania. Całą resztą zajmie się Divemania. Podczas kursu PADI Freediver otrzymasz do dyspozycji kompletny sprzęt nurkowy: piankę, maskę, fajkę, płetwy oraz balast. Weź ze sobą tylko klapki, czepek i strój kąpielowy. Dostaniesz od nas PADI Freediver Touch™ z informacjami o tym jak bezpiecznie uprawiać freediving, demonstracją niektórych ćwiczeń i filmami.

Informacja na temat prowadzącego kursy:

Tomek „Nitas” Nitka

Kwalifikacje formalne:

• PADI Master Freediving Instructor
• SSI Freediving Instructor
• Apnea Academy Freediving Instructor
• EFR Instructor
• Sędzia Freedivingu AIDA

Informacje dodatkowe:

• jeden z prekursorów nurkowania na zatrzymanym oddechu w Polsce,
• zwycięzca zawodów freedivingowych w Polsce i za granicą,
• kilkukrotny rekordzista Polski we freedivingu,
• współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Freediving Poland
• jeden z dwóch pierwszych instruktorów freedivingu w Polsce, który swoje pierwsze kwalifikacje instruktorskie uzyskał w 2008 roku w Apnea Academy – organizacji założonej przez legendarnego Umberto Pelizzariego,
• coach zawodników, w tym rekordzistek Polski Katarzyny Zbierskiej-Talagi i Emili Białej oraz rekordzisty Wielkiej Brytanii Danny’ego Coope
• entuzjasta i popularyzator nurkowania na zatrzymanym oddechu,
• autor kilkudziesięciu artykułów na temat freedivingu,
• konsultant merytoryczny tłumaczeń na język polski kultowych książek z zakresu freedivingu: „Podręcznik Freedivingu” Umberto Pelizzariego i „Homo Delphinus” Jacques’a Mayol’a


Gdzie odbywa się nasz kurs PADI Freediver w Warszawie?


Centrum Nurkowe przy ul. Morcinka 5 lok 24 w Warszawie, to miejsce gdzie odbywają się wykłady teoretyczne kursu PADI Freediver. Najczęściej spotykamy się tu o godz. 18:00, rozpoczynamy wykład, a po jego zakończeniu pakujemy sprzęt i jedziemy 200 m dalej na basen.

Ośrodek Sportu i Rekreacji Pingwin m. st. Warszawa-Bemowo, ul. Oławska 3a. Zajęcia basenowe organizujemy na tej właśnie pływalni. To bardzo wygodna forma prowadzenia zajęć, ponieważ dotarcie z sali wykładowej na basen zajmuje zaledwie 5 minut, dzięki czemu nie tracimy czasu na dojazd.

Ile kosztuje kurs PADI Freediver?

Kurs kosztuje 1600 zł.
W jego skład wchodzi:

• 5 zajęć teoretycznych (po ok. 90 min. każdy),
• 4 sesje nurkowania basenowego (60 min. w wodzie każde),
• 4 nurkowania na wodach otwartych,
• Wypożyczenie kompletnego sprzętu do nurkowania na czas kursu.

Za co uczestnik płaci osobno?

• Materiały dydaktyczne wraz z opłatą licencyjną PADI – 220 zł,
• Koszt wyjazdu na wody otwarte.

Co dalej po kursie PADI Freediver?

Po ukończeniu kursu PADI Freediver będziesz mógł kontynuować przygodę z nurkowaniem na zatrzymanym oddechu doskonaląc swoje umiejętności na kursie PADI Advanced Freediver, a jeszcze później na kursie PADI Master Freediver, który doprowadzi cię do głębokości sięgających 40 metrów. Przed zapisaniem się na kolejny kurs powinieneś wykonać przynajmniej około 20-30 sesji nurkowych na głębokości odpowiadające Twoim aktualnym kwalifikacjom aby utrwalić zdobyte umiejętności i nabrać pewności siebie w nurkowaniu.

FD Bnr 728x90 notextPytania?

Skontaktuj się z nami: www.divemania.pl/kontakt

 

Najblizsze wydarzenia - kalendarz

Centrum Nurkowe Divemania

ul. Jagny 16 A 
 
02-406 Warszawa 

email: nurkowanie@divemania.pl
 
tel.: +48 660 490 010
 
 Rachunek bankowy: 
 mBank 06 1140 2004 0000 3102 7963 0545
 

 

czynne: poniedziałek     15:00 - 19:00
             wtorek - piątek  12:00 - 19:00

NIP: 951-239-62-24

email: nurkowanie@divemania.pl
www: www.divemania.pl
facebook: www.facebook.com/divemania/

Zapisz sie do naszego newslettera

informacje o wyjazdach i kursach