1 kurs revo rebreathery artykulrEvo III / rEvo X 2014

rEvo to wyjątkowy i niepowtarzalny rebreather. Jego konstrukcja jest efektem wieloletniej pracy inżynierskiej opartej w dużej części na doświadczeniach oraz analizach nurkowań. Unikalny system podwójnych scrubber'ów, system przewidywania czasu pracy pochłaniacza rMS, a także jego małe wymiary i niewielka waga sprawiają, że coraz częściej rEvo staje się obiektem pożądania doświadczonych nurków rebreatherowych.

Ale zacznijmy od początku...2 kurs revo rebreathery artykulDlaczego rEvo?
anstiObecnie na rynku istnieje wielu producentów rebreatherów. Jedni powstają, inni upadają, a jeszcze inni trwają jakiś czas. Największym problemem w produkcji tego urządzenia jest konieczność testowania. Testowanie wymaga wykonania wielu nurkowań oraz analizowania ich czynników. To drogi i czasochłonny proces. W praktyce, wygląda to tak, że producent wypuszcza kilka egzemplarzy swojego modelu na rynek i pozwala tzw. nurkom oblatywaczam, wykonywać na nich wiele nurkowań. Dane od tych nurków są gromadzone, wprowadza się poprawki do maszyny i cąły proces rusza od początku. To droga i czasochłonna praca. Istnieją maszyny, które potrafią symulować warunki identyczne z nurkowymi: oddychanie, produkcję CO2, zmiany ciśnienia, wilgotności itp. Są to wyjątkowo drogie, więc rzadkie urządzenia. Rynek rebreatherowy jest na tyle niewielki, że kupno takiej maszyny jest nieopłacalne dla większości producentów rebreatherów. W większości przypadków pozostaje tylko testowanie podczas rzeczywistych nurkowań.

3 kurs revo rebreathery artykulrevorEvo to jeden z niewielu producentów, który zainwestował w symulator oddechowy. ANSTI to tajemnicza nazwa maszyny, która pozwala, w warunkach laboratoryjnych, "zanurzać" rebreather na dowolną głębokość oraz za pomocą wielu testów sprawdzać jego działanie. Dzięki tej maszynie, inżynierowie w rEvo wykonali tysiące "nurkowań", które pozwoliły na stworzenie rebreathera, niemalże pozbawionego wad.

Każdy model rEvo, zanim opuści fabrykę, poddawany jest 127 szczegółowym testom, aby upewnić się, że nie ma w nim żadnych wad.
rEvo zostało użyte do rekordowego nurkowania na głębokość 212m, które miało miejsce w Egipcie w grudniu 2009 roku.

Budowa rEvo

4 kurs revo rebreathery artykulPodwójny scrubber

Jednym z elementów, od którego zależy życie nurka rebreatherowego jest pochłaniacz dwutlenku węgla. W przypadku jego awarii, rebreather nie będzie eliminował CO2 z pętli oddechowej, co w konsekwencji doprowadzi do utraty przytomności i utopienia. Co robimy z elementami, od których zależy nasze życie podczas nurkowania? Dublujemy je. To tak oczywiste, że mogłoby się wydawać, że każdy rebreather powinien mieć dwa pochłaniacze CO2. Tak jednak nie jest i w chwili obecnej rEvo to jedyny na rynku rebreather posiadający dwa, szeregowo połączone kanistry z absorbentem. Podczas oddychania gaz przechodzi najpierw przez pierwszy pochłaniacz, w którym absorbowany jest dwutlenek węgla. Następnie gaz przechodzi przez drugi kanister z absorbentem oraz jest analizowany przez czujniki O2. W przypadu awarii pierwszego kanistra z absorbentem dwutlenek węgla będzie absorbowany przez drugi kanister. Ten system pozwala, nie tyko na zwiększenie bezpieczeństwa podczas nurkowania, ale także na wykorzystanie kilku zjawisk towarzyszących absorbcji CO2 do przewidywania stopnia zużycia pochłaniacza. System rMS, bo o nim mowa, potrafi z dokładnością do minuty, przewidzieć jak długo nasz absorbent będzie jeszcze efektywnie pochłaniał CO2.

5 kurs revo rebreathery artykulSystem rMS
scrubber rotation revoPodstawowym sposobem sprawdzenia czy pochłaniacz CO2 nadal spełnia swoję funkcję jest metoda termiczna. Jednym z efektów reakcji chemicznej absorbcji CO2 jest generowanie ciepła. Analizując temperaturę poszczególnych obszarów kanistra możemy potwierdzić czy pochłania on duwtlenek węgla. Dodatkowo, posiadanie dwóch szeregowo ułożonych kanistrów pozwala przewidzieć stopień ich zużycia. Wyobraźmy sobie, że gaz przechodzi przez pierwszy kanister. Dwutlenek węgla zostaje zatrzymany, produkowane jest ciepło. Aboserent potrafi osiągnać temperaturę powyżej 40 stopnii Celsjusza. Do drugiego kanistra, przy odpowiedniej kondycji pierwszego, trafia gaz ze znikomą ilością lub zupełnio pozbawiony dwutlenku węgla.

6 kurs revo rebreathery artykulKiedy absorbent w drugim kanistrze zacznie wytwarzać ciepło - możemy przypuszczać, że pierwszy nie działa na odpowiednim poziomie. Pozostaje nam tylko wyposażenie kanistrów z absorbentem w bardzo dokładne, szybko reakujące czujniki temperatury oraz zaimprelemtowanie odpowiedniego algorytmu komputerowego, aby móc przewidzieć jak długo nasz absorbent będzie w stanie efektywnie pochłaniać dwutlenek węgla.

 


61 kurs revo rebreathery artykulmCCR / eCCR / hCCR
revo ssolenoidObecnie na rynku mamy dostępne 2 typy rebreatherów o obiegu zamkniętym: mCCR i eCCR. W dużym skrócie w mCCR'ach (manual CCR) tlen dodawany jest ręcznie przez nurka i/lub stale przez tzw. dyszę stałego przepływu, która cały czas dodaje niewielką ilość tlenu do pętli oddechowej - idealnie taką jaką nurek metabolizuje podczas spokojnego płynięcia. System ten jest prosty u obsłudze oraz pozbawiony zaawansowanej elektroniki, jednak wymaga od nurka uwagi, ponieważ w przypadku wykonywania większego wysiłku (np. płynięcie pod prąd) bez ręcznego dodania tlenu istnieje spore ryzyko hipoksji, czyli zbyt małej ilości tlenu w pętli. eCCR, czyli elektroniczny CCR został wyposażony w komputer oraz zawór dodawczy tlenu przez niego sterowany, który w przypadku zbyt małej zawartości tlenu w pętli oddechowej automatycznie dodaje odpowiednią ilość gazu. Rozwiązanie to jest wygodniejsze, jednak nie pozbawione wad. Elektronika lub urządzenia przez nią kontrolowane mogą ulec awarii, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić np. do oddychania 100% tlenem na dużej głębokości.

rEvo po raz kolejny wykazło się innowacyjnością. W najnowszym modelu rego rebreathera mamy zarówno system mCCR (dysza stałego przepływu) jak i eCCR (solenoid wraz z komputerem sterującym). Dzięki temu nurek może korzystać z zalet obu systemów, redukując do minimum możliwość awarii.

7 kurs revo rebreathery artykulPrzeciwpłuca back-mounted

revo_rebreatherObecnie, rebrathery wyposażone są w dwa, najbardziej popularne typy przeciwpłuc: over-the-shoulders oraz back-mounted. W rEvo zostały zastosowane te drugie. Dodatkowo, przeciwpłuca w rEvo umieszczone są całkowicie wewnątrz stalowej lub tytanowej obudowy rebreathera co całkowicie chroni je przed uszkodzeniem. Ich odpowiednie umiejscowienie (bardzo blisko nurka) oraz nowatorskie zastosowanie połączenia scrubber'ów z przeciwpłucami sprawiły, że rEvo bez najmniejszego problemu spełnia normy oporów oddechowych regulowane przez EN14250. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden, bardzo duży plus - swobodę ruchów i opływowość sylwetki w porównaniu do przeciwpłuc over-the-shoulders. Z przodu nurka znajduje się tyko i wyłącznie uprząż wraz z inflatorami skrzydła oraz MAV blockiem - inflatorem dodawania tlenu oraz diluentu do pętli oddechowej.

Najblizsze wydarzenia - kalendarz

Najbliższe kursy:

Kurs nurkowania OWD od podstaw - spotkanie organizacyjne

Begin: 2021-06-22, 18:00
Lokalizacja: ul. Jagny 16a, 02-406 Warszawa

Centrum Nurkowe Divemania

ul. Jagny 16 A 
 
02-406 Warszawa 

email: nurkowanie@divemania.pl
 
tel.: +48 660 490 010
 
 Rachunek bankowy: 
 mBank 06 1140 2004 0000 3102 7963 0545
 

 

czynne: poniedziałek     15:00 - 19:00
             wtorek - piątek  12:00 - 19:00

NIP: 951-239-62-24

email: nurkowanie@divemania.pl
www: www.divemania.pl
facebook: www.facebook.com/divemania/

Zapisz sie do naszego newslettera

informacje o wyjazdach i kursach