Wyjazd nurkowy na Maltę!

Malta była już planem filmowym jako Bejrut, Izrael, Palestyna, Grecja, Cypr, Ateny, Hiszpania, a nawet Rzym. Niemal codziennie jest tu kręcony jakiś film! Na swoim koncie, ma już ekranizacje takie jak Troja, Gladiator, Gra o Tron czy choćby Hrabia Monte Christo. To wymarzony kierunek nie tylko dla kinomaniaków i wielbicieli historii. Valetta została wybrana na Stolicę Kultury 2018.

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić to wyspiarskie państwo na środku Morza Śródziemnego. Idealne warunki pogodowe, przepyszna śródziemnomorska kuchnia, a także wspaniałe miejsca za równo do nurkowania jak i do wieczornej rozrywki.

Malta, Gozo oraz wyspa Comino oferują jedne z najlepszych miejsc nurkowych w Europie, co potwierdzają liczne rankingi plasujące Maltę jako trzecie co do atrakcyjności miejsce nurkowe na świecie.

malta wrakowe
malta nurki 2018malta nurkowania wrakowemalta technicznie
Malta i sąsiadujące wyspy od lat słyną z fantastycznych miejsc nurkowych. Lokalne władze bardzo sobie cenią turystykę nurkową i co jakiś czas słychać o celowo zatopionych, wyeksploatowanych jednostkach które dostają drugie życie pod postacią atrakcji nurkowych. Jakby tego było mało to Malta i Gozo słyną z bardzo urozmaiconej linii brzegowej - z racji okresowo występujących silnych wiatrów oraz prądów, pod wodą występuje istne zatrzęsienie kawern, jaskiń, łuków oraz olbrzymich głazów. Oczywiście nie jest to podwodna skalna pustynia i oprócz wyżej wymienionych atrakcji mamy też olbrzymie bogactwo morskich stworzeń. Jednym słowem każdy nurek znajdzie na Malcie coś dla siebie - wraki, ciekawe skałki, urozmaiconą faune i florę a nawet farmę tuńczyków!. Widoczność sięga 40 m., a we wrześniu-październiku temperatura powietrza i wody osiąga 24-26 stopni.

Poniżej przedstawiamy kilka miejscówek dla nurków rekreacyjnych oraz technicznych.

Nurkowania rekreacyjne

Holowniki (Zonqor Point, Marsascala)

holownik

  

To zwykle miejscówka tzw “check dive’a”. Na bezpiecznej głębokości, w miejscu osłoniętym od wiatrów zatopiono dwa holowniki 16 i 20 metrowy. Jednostki specjalnie przygotowano dla nurków - pozbawione wszelkich niebezpiecznych przedmiotów leżą na równej stępce i czekają abyś sprawdził(a) na nich swoją konfigurację. Maksymalna głębokość - 20 m.   

diveund8aAnchor Bay Cave Dive

   

 Anchor Bay

… zwana też wioską Popeye - kolejne filmowe miejsce, plan filmu z Robinem Williamsem. A pod wodą piękne ścianki, głazy oraz łuk. Zazwyczaj występuje tam dużo podwodnego życia - graników wielkich, ryb papuzich oraz ośmiornic. Maksymalna głębokość - 20 m.

P29

 

 Wrak P-29

Kolejny wrak celowo zatopiony jako atrakcja nurkowa. Jest to były okręt patrolowy klasy Kondor, jednostka ma 51 metrów długości i leży na równej stępce na głębokości 33 metrów. Nadbudówki sięgają do 12 metrów poniżej lustra wody a pozostawione działka i ciężkie karabiny maszynowe tylko czekają abyś sobie przy nich pstryknął fotkę. 

 rozi

 Holownik Rozi

Tak, to kolejny celowo zatopiony wrak. Co ciekawe zatopił go lokalny przedsiębiorca - operator niewielkiej łodzi podwodnej (oczywiście żółtej!) jako miejsce do którego zabierał na wycieczki swoich klientów. Niezwykle malowniczo leży na równej stępce na głębokości 32m. Wrak ma 40m długości i jak wszystkie celowo zatopione jednostki jest pozbawiony wszelkich niebezpiecznych przedmiotów i substancji. 

cirkewwa arch

 

 

Cirkewwa Arch

Kiedyś była to piękną kawerna… jednak zawaliła się i wyniku powstał malowniczy łuk pod którym można przepłynąć. Oprócz tej ciekawej formacji skalnej spotkacie tu dużo pelagicznych gatunków ryb, częstym gościem są barakudy. 

umelfaroudWrak Um El Faroud

 Absolutny nurkowy must-have w logbooku. Przepiękny, duży wrak tankowca - ponad 100 metrowa jednostka która w wyniku nieszczęśliwego wypadku odniosła poważne uszkodzenia i została zatopiona jako atrakcja nurkowa. Wrak oferuje wiele możliwości penetracji jego wnętrza i spoczywa na głębokości 33m.

blue hole

 

 

Blue Hole (Gozo)

Jeszcze niedawno ta miejscówka nazywała się Blue Hole & Azzure Window, jednak przepiękny łuk zawalił się minionej zimy. Blue Hole ma się jednak dobrze i nadal stanowi jedną z głównych nurkowych atrakcji wyspy Gozo. Przepiękne ścianki, kawerny no i oczywiście sam łuk - jednym słowem kolejna miejscówka o której będziecie opowiadać znajomym.

inland sea

 

 

Inland Sea (Gozo)

Osobiście jest to dla mnie najpiękniejsze nurkowe miejsce na Gozo. Spektakularny podwodny kanion w którym morze ma niespotykaną nigdzie indziej barwę głębokiego indygo. Kanion otwiera się na otwarte morze podwodnymi ściankami bogatymi we wszelkie lokalnie występujące podwodne stworzenia. Wyzwanie dla podwodnych fotografów i miejsce do którego z pewnością będziecie chcieli wrócić nie raz.

 

 

 Nurkowania techniczne

 

stubbornHMS "Stubborn"

Były brytyjski okręt podwodny zatopiony tuż po II wojnie światowej jako cel ćwiczebny dla operatorów sonarów. 66 metrowa jednostka leży na piaszczystym dnie na głębokości 57m. Stałym mieszkańcem wraku jest duży grouper (granik) - najczęściej można go spotkać w okolicach zęzy.

 

poly 2

  

Wrak “Le Polynesien”

Wrak francuskiego uzbrojonego statku pasażerskiego. Długi na 152m wrak leży przechylony na burtę na głębokości 65m. Statek został zatopiony podczas pierwszej wojny światowej przez niemiecki okręt podwodny. Pojedyncza torpeda trafiła w przedział silnikowy statku powodując duże zniszczenia, natomiast pozostała część wraku jest w dobrym stanie dzięki czemu możemy eksplorować kabiny pasażerskie i ładownie.

 

Southwold 1

 

Wrak HMS "Southwold"

Niszczyciel klasy Hunt, uczestnik słynnej bitwy o Maltę, zatonął w wyniku eksplozji miny podczas próby wzięcia na hol innej jednostki, która ucierpiała w wyniku nalotu Luftwaffe. Okręt przełamał się: część dziobowa wraz z śródokręciem spoczywa na głębokości 72m na prawej burcie, rufa znajduje się w pewnym oddaleniu na głębokości 65m.

 

bristol

 

Bristol Blenheim

Wrak bombowca z okresu drugiej wojny światowej. Spoczywa na głębokości 42m z dobrze zachowanymi skrzydłami wraz z gondolami silnikowymi. W kabinie możemy zobaczyć fotel pilota wraz z tablicą przyrządów. Niedaleko znajduje się też wrak samolotu myśliwsko-bombowego Mosquito.

 

 

  

To tylko niektóre z atrakcji nurkowych jakie oferują maltańskie wody. Zapraszamy.

map

 

Będziemy mieszkać w miejscowości Sliema. Jest to prawdziwe serce maltańskiej rozrywki i życia. W okolicy jest wiele restauracji, barów, kawiarni, sklepów. Wzdłuż całej miejscowości rozciąga się tętniąca życiem promenada, którą przechadzają się za równo turyści jak i lokalni mieszkańcy. 


Plaza Hotel***

Zlokalizowany tuż przy słynnej promenadzie Sliemy, zbudowany jest z dwóch budynków połączonych korytarzem na szóstym pietrze. Hotel oferuje bardzo ładne, czyste pokoje z balkonami, dwa baseny (w tym jeden na dachu), restaurację, pizzerię, dwa bary oraz jedną z najbardziej znanych kawiarni na wyspie. Plaża znajduje się tuż na przeciwko hotelu po drugiej stronie promenady.

malta wieczor
basen dachhotel pokoj maltahotel plaza lounge
Termin: 4 - 11 październik 2018

Cena: 740 EUR + 600-1200 PLN przelot (cena przelotu zależna od dnia rezerwacji)
osoba nienurkująca: 330 EUR + przelot

Cena wyjazdu obejmuje:
- przelot na trasie Warszawa - Valetta - Warszawa (możliwość wylotu z innych miast)
- transfery lotnisko - hotel - lotnisko
- 7 nocy w pokoju 2-os. w hotelu Plaza*** - istnieje możliwość dopłaty do pokoju pojedynczego
- 5 dni nurkowych (2 nurkowania dziennie)
- butle 12l i balast
- opieka polskiego instruktora Divemanii
- śniadania w hotelu

Cena nie obejmuje:
- dopłat za dodatkowe nurkowania
- wypożyczenie sprzętu nurkowego poza butlą i balastem (100 zł/element/wyjazd; suchy skafander 500 zł/wyjazd; ocieplacz do suchego 250 zł/wyjazd)
- wydatki własne
- ubezpieczenie nurkowe

Opcjonalne dopłaty:
- nurkowanie nocne: 15 EUR
- nitrox (do 36%): 5 EUR/nurkowanie
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 154 EUR/wyjazd
- dopłata do pokoju z widokiem na morze: 112 EUR/wyjazd
- dopłata do obiadów: 105 EUR/wyjazd

Rezerwacje: www.divemania.pl/malta-zapisy

Pytania?
honorata@divemania.pl
660490010

Centrum Nurkowe Divemania

ul. Jagny 16 A 
 
02-406 Warszawa 

email: nurkowanie@divemania.pl
 
tel.: +48 660 490 010
 
 Rachunek bankowy: 
 mBank 06 1140 2004 0000 3102 7963 0545
 

 

czynne: poniedziałek     15:00 - 19:00
             wtorek - piątek  12:00 - 19:00

NIP: 951-239-62-24

email: nurkowanie@divemania.pl
www: www.divemania.pl
facebook: www.facebook.com/divemania/

Zapisz sie do naszego newslettera

informacje o wyjazdach i kursach