Safari nurkowe po Morzu Czerwonym: wraki północy + Brothers

Dotychczas safari nurkowe po Morzu czerwonym odbywały się na południe (trasa rafowa) lub północ (rafowo-wrakowa). Chcąc połaczyć to co najlepsze z obydwu tras zapraszamy na safari obejmujące najciekawsze wraki północnego Morza Czerwonego oraz legendarne Wyspy Braci. 

Wraki od zawsze przyciągały nurków. Ich tajemniczość, a czasami niewyjaśnione historie sprawiaja, że nierzadko nurkowaniu na wraku towarzyszy mistycyzm, którego pozbawione są nurkowania na rafach. Miłośnicy fauny i flory także nie będą rozczarowani, gdyż wraki to nierzadko sztuczne schronienie dla wielu gatunków ryb i korali. 

wrak egipt safari 

giannis nurkowaniesafari 1safari 10

Rarytasem na tej trasie są również nurkowania nocne, podczas których zobaczymy liczne liliowce, piórówki, raki pustelniki i wężowidła. Plan rejsu obejmuje nurkowania na najsłynniejszych wrakach północnej części Morza Czerwonego: Thistlegorm czy na wrakach "Stalowej rafy"- Abu Nuhas: Carnatic, Gianis D, Chrisoula i Kimon M.


TYM RAZEM PRZYGOTOWALIŚMY PROGRAM DLA NURKÓW REKREACYJNYCH ORAZ TECHNICZNYCH


carnaticCarnatic

Wrak pocztowo-pasażerskiego statku, który wpłynął w roku 1869 na, nieoznaczoną jeszcze wtedy na mapach morskich, rafę jest najstarszym i najbardziej malowniczym wrakiem leżącym na Abu Nuhas. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały i tylko stalowe ramy - dziś porośnięte grubą warstwą miękkich korali - wytrzymały 135 lat w morzu. Wrak oferuje wspaniałe motywy fotograficzne, a nurkowanie w kadłubie przypomina spacer pod arkadami. (Carnatic - dł.: 89m, szer.: 13m, głębokość: 19-28 m).


thislegormThistlegorm

To ogromny, brytyjski statek transportowy, który został zbudowany w 1940 roku. Łódź ta przewoziła amunicję, miny przeciwczołgowe, motocykle, ciężarówki, części zamienne, opony i leki dla odziałów brytyjskich w Afryce Północnej. Leży na głębokości 16-33 metrów, a zarówno statek jak i jego ładunek są bardzo dobrze zachowane. Prócz podziwiania statku w tak zadziwiająco dobrym stanie, można także spotkać mnóstwo istot żyjących w morzu.

 


Giannis DGhiannis D.

Spoczywa nieopodal wraku Carnatic, to najmłodszy z wraków "stalowej rafy". Wszedł na rafę w kwietniu 1983 roku, następnie w ciągu dwóch tygodni złamał się w połowie i zatonął. Należy on bez wątpienia do najciekawszych wraków Morza Czerwonego. Świetnie zachowana część rufowa umożliwia penetrację ładowni, maszynowni i nadbudówek, a prowadzące we wszystkich kierunkach schody i drabinki stwarzają niepowtarzalny klimat.


chrisulaChrisoula K.

Trzeci wrak, na którym nurkujemy w tym rejonie. Do kolizji z rafą doszło w sierpniu 1981 roku podczas rejsu do arabskiego portu Jeddah, z frachtem terakoty podłogowej, która nadal znajduje się w ładowniach statku. Zwiedzamy: maszynownię, warsztat, kuchnię oraz oglądamy świetnie zachowane dźwigi przeładunkowe. (Chrisoula K - dł.: 101m, szer.: 14m, głębokość: 2-24 m).KimonKimon M.

to najgłębszy, możliwy do eksploracji wrak cmentarzyska Abu Nuhas. Leżący na 32 metrach niemiecki transportowiec Kimon M przewoził ładunek soczewicy. W grudniu 1978 roku uderzył w północnowschodnią część rafy i zatonął. Na szczęście w wyniku katastrofy nie zginął żaden członek załogi – zaraz po wypadku zostali oni uratowani przez pobliski transportowiec, który odebrał sygnał SOS. (Kimon M - dł.: 120m, szer.: 15,8m, głębokość max: 32 m). 


UlissesUlisses

Odbywał podróż z Londynu do Penang pod dowództwem kapitana Arthura Bremner, w czasie której uderzył w rafę po wschodniej stronie wyspy Small Gubal 16 sierpnia 1887. Przewoził ładunki mieszane, z których wiele zostało ręcznie rozładowane przez załogę z HMS Falcon, który przyszedł mu na pomoc. Po bohaterskiej walce ostatecznie osunął się pod fale gdzieś między 20 sierpnia i 6 września 1887, zatonął 18 lat po Carnatic.

 


* program może ulec zmianie z powodu warunków pogodowych lub innych przyczyn nie leżących po stronie organizatora


 

thresher rekin safarisafari poludnie egiptgalapagos 10safari luksusowe

Wyspy Braci (Brothers Islands) to dwa podwodne szczyty górskie zlokalizowane około 50 mil od brzegu. Jedne z piękniejszych rejonów Morza Czerwonego jeśli chodzi o bogactwo życia. Każde nurkowanie zapadnie Wam w pamięć na długo. Częstymi mieszkańcami są tam rekiny i ogromne ławice tuńczyków. 

Występuje tu też rzadka odmiana rekinów kosogonów (tresher shark), które mają naprawdę przesmieszny wyraz mordki :) (powyższe zdj.) Przy Brothers Islands zanurkujemy też na wrakach 2 statków Numidia i Aida. Obydwa stały się siedliskiem dla rafy i ukwiałów.

 

Opis łodzi:

Łódź safari M/Y Aphrodite to łódź wykończona w nowoczesnym stylu, oferuje 11 klimatyzowanych, dwuosobowych kabin, każda z własną łazienką. Do dyspozycji gości jest jadalnia, klimatyzowany salon wyposażony w sprzęt audio i DVD, trzy pokłady słoneczne. Na pokładzie znajduje się także strefa relaksu z wygodnymi pufami oraz bar. Pościel i ręczniki w cenie.

  • Przestronna
  • Dwuosobowe kajuty dla 23 nurków
  • Klimatyzacja w każdej kajucie
  • Długość 35 m
  • NITROX FREE! 
  • internet Wi-Fi (w zasięgu sieci GSM)

tala lodztala jadalniakajuta tala

tala relaxtala kajutatala salon


Termin: 23 sierpnia 2018 - 30 sierpnia 2018 

Cena: 850 EUR + 1550 PLN 

Cena safari obejmuje: 
- przelot na trasie Warszawa - Hurghada - Warszawa (możliwość wylotu z innych miast) 
- transfery lotnisko - łódka - lotnisko 
- 7 nocy na łodzi safari MV Aphrodite (ostatnia noc na łodzi lub w hotelu) 
- 6 dni nurkowych (min. 3 nurkowania dziennie, pierwszego i ostatniego dnia 2 nurkowania) 
- butle 12l i balast 
- opieka polskiego instruktora Divemanii 
- pełne wyżywienie i napoje bezalkoholowe 

Cena nie obejmuje: 
- opłaty portowe i paliwowe oraz opłata parkowa 110 EUR
- opłaty za wizę (płatne na lotnisku) 25 USD 
- wypożyczenie sprzętu nurkowego poza butlą i balastem (100 zł/element/wyjazd; suchy skafander 500 zł/wyjazd; ocieplacz do suchego 250 zł/wyjazd) 
- wydatki własne 
- alkohol 
- napiwki dla załogi (zwyczajowo około 50 EUR) 
- ubezpieczenie nurkowe 

Rezerwacje: Divemania.pl/Wraki+Brothers

 

Pytania? 
honorata@divemania.pl
660490010

 

Centrum Nurkowe Divemania

ul. Jagny 16 A 
 
02-406 Warszawa 

email: nurkowanie@divemania.pl
 
tel.: +48 660 490 010
 
 Rachunek bankowy: 
 mBank 06 1140 2004 0000 3102 7963 0545
 

 

czynne: poniedziałek     15:00 - 19:00
             wtorek - piątek  12:00 - 19:00

NIP: 951-239-62-24

email: nurkowanie@divemania.pl
www: www.divemania.pl
facebook: www.facebook.com/divemania/

Zapisz sie do naszego newslettera

informacje o wyjazdach i kursach